Bizi Takip Edin

2. Pedagojik Komite Toplantısı

image

2. Pedagojik Komite Toplantısı

Erasmus+ 2014 yılı Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklıklar Mesleki Eğitim Programı kapsamında “Metal Sektöründe Faaliyet Gösteren İşletmelerin Çevre Yönetim Birimlerinde Kapasite Geliştirmesi” CBEM-MS projesi ikinci pedagojik komite toplantısı 10-11 Eylül tarihleri arasında Roma’da Sindnova - Sendikaları Geliştirme Derneği ofisinde gerçekleşti.

2. Petagojik komite toplantısına Türkiye’den Türk Metal Sendikası proje uzmanı Cem Snaet, Uludağ üniversitesi Çevre mühendisliği bölümünden Doç. Dr. Fatma Olcay Topaç Sağban, Prof. Doç. Dr. Feza Kara, çevre mühendisleri odası bursa il temsilcisi ve aynı zamanda Uludağ Üniversitesi Araş. Gör. Dr. Efsun Dindar katıldı. Türkiye’de sektör uzmanları olarak demir çelik alanında Çolakoğlu Metaruliji A.Ş. çevre yönetim mühendisi Özkan Erdem, Otomotiv sektörü alanında Ford Otomotiv’den çevre yönetim mühendisi Burak Yontar ve beyaz eşya alanında sektör uzmanı olarak INDESIT Company Beyaz Eşya San. Ve Tic. A.Ş Türkiye İş Güvenliği ve Çevre Sorumlusu Afşar Ürüt Ülgen katıldı.

Proje ortaklarımızdan ise Sindnova direktörü Claudio Stanzani, Sindnova Araştırma Uzmanı Michela Cirioni, Ecoman - Urbino Üniversitesi Çevre Araştırma Kuruluşu uzmanlarından Thomas Blasi, Sapienza Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Enrico Rolle ve Mario Beccari ve diğer ortağımız Romanya’dan Sindicatul Metal Federasyonu (ICA ) Genel Başkanı Arpad Suba ve mühendis-proje uzmanı Gheorghe Alexandru Posedaru katıldı.

Toplantının ilk bölümünde Türkiye, Romanya ve İtalya’da mavi yakalı işçilerin çevre bilincini ölçmek için yapılan değerlendirme testlerinin analizi ve sonuçları değerlendirilmiştir. Ayrıca, proje kapsamında hazırlanacak olan textbook taslağı incelenerek yapılacak değişiklik ve çalışmalar kararlaştırılmıştır.

Toplantının ikinci gününde, İtalya’nın Terni şehrinde faaliyet gösteren demir çelik sektörünün öncü firmalarından olan Thyssenkrupp firmasına, çevre yönetimi konusunda iyi uygulamaların yerinde incelenmesi ve gözlenerek transfer edilebilmesi adına teknik ziyaret gerçekleştirilmiştir. Sıcak bir karşılama sonrasında firma genel müdürü ve uzmanlarına proje hakkında genel bilgi verildi. Firma uzmanları eşliğinde saha ziyareti yaparak proje kapsamında iyi uygulama olarak kabul edilebilecek sistemler ile ilgili detaylı bilgi alındı. Bu kapsamda yapılan teknik ziyaret ve projemiz yerel basında da ilgi gördü. Bu anlamda, bölgenin basın mensupları da proje hakkında bilgi alarak tanıtmak adına çekimlerde bulunmuşlardır.