Bizi Takip Edin

3. Pedagojik Komite Toplantısı

image

3. Pedagojik Komite Toplantısı

Erasmus+ 2014 yılı Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklıklar Mesleki Eğitim Programı kapsamında “Metal Sektöründe Faaliyet Gösteren İşletmelerin Çevre Yönetim Birimlerinde Kapasite Geliştirmesi” CBEM-MS projesi üçüncü pedagojik komite toplantısı 2-4 Şubat 2016 tarihleri arasında Roma’da Sindnova - Sendikaları Geliştirme Derneği ofisinde gerçekleşti.

3. Petagojik komite toplantısına Türkiye’den Türk Metal Sendikası proje koordinatörü Adnan Parçalı, proje uzmanı Cem Snaet, Uludağ üniversitesi Çevre mühendisliği bölümünden Doç. Dr. Fatma Olcay Topaç Sağban, Prof. Doç. Dr. Feza Kara, çevre mühendisleri odası bursa il temsilcisi ve aynı zamanda Uludağ Üniversitesi Araş. Gör. Dr. Efsun Dindar katıldı. Türkiye’de sektör uzmanları olarak Otomotiv sektörü alanında Ford Otomotiv’den çevre yönetim mühendisi Burak Yontar ve beyaz eşya alanında sektör uzmanı olarak INDESIT Company Beyaz Eşya San. Ve Tic. A.Ş Türkiye İş Güvenliği ve Çevre Sorumlusu Afşar Ürüt Ülgen katıldı.

Proje ortaklarımızdan ise Sindnova direktörü Claudio Stanzani, Sindnova Araştırma Uzmanı Michela Cirioni, Ecoman - Urbino Üniversitesi Çevre Araştırma Kuruluşu uzmanlarından Thomas Blasi, Sapienza Üniversitesi öğretim görevlilerinden Mario Beccari ve diğer ortağımız Romanya’dan Sindicatul Metal Federasyonu (ICA ) Genel Başkanı Arpad Suba ve mühendis-proje uzmanı Gheorghe Alexandru Posedaru katıldı.

Toplantıda öncelikle proje kapsamında çevre sistemi üzerine hazırlanacak olan kitapçık taslağı üzerinde çalışılmıştır. Tüm Türkiye’ye örnek bir çalışma olarak sunulması planlanan kitapçık 4 ayrı dile çevrilecektir. Proje kapsamında, ortaya çıkacak olan eğitim materyalleri, metal sektöründe faaliyet gösteren genç işçilere yönelik yapılacak olan pilot eğitim kursu konuları ayrıca toplantıda müzakere edilmiştir.

Proje kapsamında ayrıca dünyada beyaz eşya sektöründe önemli bir marka haline gelmiş Whirlpool ve otomotiv sektörünün önemli firmalarından olan Fiat firmasına teknik gezi ziyareti gerçekleştirilmiştir. Her iki firma ziyaretinde gerek saha gözlemleri sonucu gerek uzmanlarla birebir yapılan toplantılar neticesinde projeye katkı sağlayacak bilgiler ve izlenimler oluşmuştur.