Bizi Takip Edin

Pedagojik Komite Toplantısı

image

Pedagojik Komite Toplantısı

Erasmus+ 2014 yılı Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklıklar Mesleki Eğitim Programı kapsamında “Metal Sektöründe Faaliyet Gösteren İşletmelerin Çevre Yönetim Birimlerinde Kapasite Geliştirmesi” CBEM-MS projesi ilk pedagojik komite toplantısı 7-8 Mayıs tarihleri arasında Roma’da Sindnova - Sendikaları Geliştirme Derneği merkez binasında gerçekleşti.

Yoğun bir katılımın gerçekleştiği Petagojik komite toplantısına Türkiye’den Türk Metal Sendikası proje koordinatörü Adnan Parçalı ve proje uzmanı Cem Snaet, Uludağ üniversitesi Çevre mühendisliği bölümünden Doç. Dr. Fatma Olcay Topaç Sağban, Çevre Mühendisleri Odası Başkanı ve aynı zamanda Uludağ Üniversitesi Araş. Gör. Dr. Efsun Dindar ve Çolakoğlu Metaruliji A.Ş. çevre yönetim mühendisi Özkan Erdem katıldı. Proje ortaklarımızdan ise Sindnova direktörü Claudio Stanzani, Ecoman - Urbino Üniversitesi Çevre Araştırma Kuruluşu uzmanlarından Paulo Ceccetti ve Thomas Blasi, Sapienza Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Enrico Rolle ve Mario Beccari ve diğer ortağımız Romanya’dan Sindicatul Metal Federasyonu (ICA ) Genel Başkanı Arpad Suba ve mühendis-proje uzmanı Gheorghe Alexandru Posedaru katıldı.

Çevre yönetim birimlerine destek sağlamak amacıyla, mavi yakalı işçilerin yeşil yaka olarak şekillendirilecek eğitim içerikleri ile eğitilerek işletmelerde yeni iş alanları açılması planlanan projemizin ilk ve en önemli adımı kuşkusuz pedagojik komite toplantılarıdır. Bu kapsamda, eğitim içeriklerinin oluşturulması çalışmaları, düzenlenen ilk pedagojik komite toplantısı ile başlamıştır. Bunun için ülkeler arasındaki farklılıklar ve eksiklikler pedagojik komite toplantısı ile hem akademik hem de sektörel yönden analiz edilmektedir. Bu anlamda, ilk toplantımızda İtalya, Türkiye ve Romanya’daki çevre yönetim sistemleri arasındaki farklılıklar, AB direktifleri ve çevre yönetimi dahilindeki yönetmelikler ve işletmelerdeki çevre prosedürleri üzerinde durulmuştur. Bunlara ek olarak, yeşil yaka olması hedeflenen kitlenin ülkeler arasındaki yeterlilik farklılıklarının ölçülmesi adına çalışmalar başlamıştır.